Kultura rozwija ludzką kreatywność

Centrum Kultury w Jędrzejowie miejscem rozwijania umiejętności artystycznych już od ponad 40 lat. Zobacz jak działa

Kultura rozwija ludzką kreatywność, łączy nas i uczy otwartości oraz daje możliwość wyrażenia siebie za jej pośrednictwem. Centrum Kultury w Jędrzejowie jest miejscem w którym ludzie pełni pasji chętnie dzielą się z innymi swoim doświadczeniem w różnych polach artystycznych. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o nich trochę więcej .

Według dyrektora Centrum Kultury w Jędrzejowie Józefa Straszaka dzieci i młodzież potrzebują w swoim życiu kultury, nie tylko jako bierni widzowie i odbiorcy, ale również jako jej współautorzy. Dlatego też zachęca wszystkich do korzystania z bogatej oferty zajęć różnego rodzaju. Od malowania i tańca, po śpiew i występy sceniczne oraz naukę gry na różnych instrumentach. Każdy może znaleźć coś dla siebie lub odkryć w sobie talenty i pasję do czegoś czego się nawet nie spodziewał.

W Centrum funkcjonuje wiele grup i zajęć do których można dołączyć. Przyjrzyjmy się nieco bliżej niektórym z nich.

Rysunek i malarstwo

Zajęcia w pracowni plastycznej dają szansę nauki i dalszego szlifowania swoich talentów dzieciom i młodzieży. Rysunek, malarstwo, akwarele. Obrazy zarówno z wyobraźni jak i z tego co można zobaczyć na własne oczy. Uczestnicy takich zajęć poćwiczą zarówno swą wyobraźnię jak i zdolności manualne. Do około 2017 roku opiekunem i nauczycielem swoich podopiecznych na zajęciach był Ryszard Kasperek, zmarły tego samego roku, którego obrazy przedstawiały piękno i urok ziemi jędrzejowskiej. Obecnie opiekę nad zajęciami, i nową grupą młodych artystów, sprawuje Anita Łukasik jędrzejowska malarka. Obecna po-pandemiczna grupa jaką wprowadza w tajniki malarstwa, liczy 16 starszych dzieci, 9 młodszych i aż około 40stu spośród najmłodszych dzieci, które uczestniczą także w zajęciach tanecznych. Owoce trudu i pracy włożonej na zajęciach można było zobaczyć podczas wernisażu prac plastycznych dzieci i młodzieży, która miała miejsce pod koniec lutego w budynku Centrum Kultury.

Taniec w Parada(ch)

Zespół taneczny Parada stanowi część Centrum Kultury od ponad 30 lat. Z czasem rozwijając się na tyle by powstało więcej „parad”. Zajęcia prowadzone są dla chętnych od lat 4 do 19. W związku z tym zespoły w Paradzie dzielą się na liczne grupy. Obecnie zespołów funkcjonujących w Centrum jest aż 8: Mała Parada, Mała Parada II aż do Mała Parada VI, Parada i Akrobatyka. Zajęcia z akrobatyki prowadzone są przez założycielkę zespołu Parada, będącą z nim od samego początku, choreograf Danutę Ziółkowską. W czasie zajęć dzieci mogą poznać i rozwinąć swoją koordynację ruchową i nauczyć się różnego rodzaju tańca. Zajęcia umożliwiają nauczenie się elementów takich tańców jak: klasycznego, jazzowego, ludowego, współczesnego, akrobatyki. Instruktorkami w zespołach Mała Parada są Arkadia Dziarmaga i Paulina Patyna-Tyrała z Kieleckiego Teatru Tańca.
Teatr i aktorstwo
Scena teatralna w Centrum Kultury zawdzięcza wiele pasjonatowi teatru jakim jest animator kultury Ireneusz Ślusarczyk, który od ponad 20 lat ją współtworzy. W 1993 roku z jego inicjatywy powstała formacja teatralna „Strych Dziadka Hieronima?, która wciąż prezentuje swoje programy m.in. na Biennale „Cudze chwalicie swego nie znacie” w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Jest on również założycielem formacji „Per Arte” eksperymentalnej formacji, zrzeszającej głównie uczniów z jędrzejowskich gimnazjów i szkół średnich z niezamożnych rodzin oraz osoby niepełnosprawne. Prowadzi on również zajęcia w Teatrze Młodego Aktora w czasie których dzieci i młodzież uczą się odpowiedniego warsztatu aktorskiego. Wychowankowie Teatru Młodego Aktora i ich spektakle są stałą częścią wielu imprez organizowanych przez Centrum Kultury i Urząd Miejski w Jędrzejowie.

Muzyka i śpiew

W Centrum młodzież może również nauczyć się śpiewu i gry na różnych instrumentach. Instruktorką muzyki w Małej Akademii Śpiewu od 2011 roku jest Małgorzata Piszczek, śpiewaczka operowa i absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach oraz Łódzkiej Akademii Muzycznej, którą mieszkańcy niejednokrotnie mogli zobaczyć i usłyszeć podczas różnych lokalnych koncertów. Obecnie Mała Akademia Śpiewu liczy 13 osób w tym do grupy zajęciowej dołączyła niedawno dziewczynka z Ukrainy.

W ramach zajęć muzycznych w Centrum Kultury odbywają się także warsztaty instrumentalneprowadzone przez instruktora Sebastiana Sipa, Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod opieką kapelmistrza Marcina Chlebnego oraz zajęcia gry na gitarze i ukulele na które zaprasza instruktor Jakub Wojtasik dzieci od lat 10, których celem jest nauka gry na instrumentach dla rozrywki i samej radości jaką daje tworzenie muzyki. W Centrum Kultury odbywają się także zajęcia Społecznej Szkoły Muzycznej pod opieką dyrektor Bożeny Tarach w czasie których dzieci i młodzież mogą nauczyć się gry na różnych instrumentach począwszy od perkusji, po gitarę, trąbki czy fortepian.

Źródło: ECHO-DNIA

 

 

 

Post Author: Tomasz Osiński