„Kobiecualność” zawładnęła Centrum Kultury w Jędrzejowie. 41 artystek zaprezentowało swoją twórczość na rekordowej wystawie

Utalentowane artystki z regionu pokazały, jaka moc kryje się pod hasłem „Kobiecualność”. Czwarta edycja wystawy w Centrum Kultury w Jędrzejowie zgromadziła rekordową liczbę 41 twórczyń, spośród których najmłodsza ma 15 lat.

Wystawa „Kobiecualność” w Centrum Kultury w Jędrzejowie

Gości wernisażu, wraz z dyrektorem Sebastianem Sipą i wicedyrektorem Ireneuszem Ślusarczykiem, powitała kuratorka wystawy Anita Łukasik. Malarka zwróciła uwagę na imponującą liczbę artystek, które w tej edycji zdecydowały się podzielić swoją twórczością. Wśród nich są młode, ale też doświadczone panie z Jędrzejowa, Kielc, Pińczowa, Buska-Zdroju, Starachowic, Włoszczowy i Warszawy.

Foyer i piętro Centrum Kultury wypełniły dziesiątki obrazów, a na nich kwiaty, portrety, pejzaże… – Mój przedstawia samotną kobietę na wsi, która z uśmiechem na ustach rąbie drewno na opał. Jest silna, samodzielna i niezależna – mówi Sylwia Gajos z Pińczowa. – Inspiracją do tej pracy było zdjęcie fotografa, który uwiecznia wiejskie widoki i scenki. Dzięki temu, że zaakceptował moją prośbę, mogłam odtworzyć detale z fotografii w pełnej rozdzielczości, ale dodałam też coś od siebie.

"Kobiecualność" to nie tylko uroda i delikatność. Na zdjęciu Sylwia Gajos z Pińczowa przy swojej pracy podczas wernisażu.
„Kobiecualność” to nie tylko uroda i delikatność. Na zdjęciu Sylwia Gajos z Pińczowa przy swojej pracy podczas wernisażu.

Pod wrażeniem prac był między innymi burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek. – To, co przyświeca obecnemu społeczeństwu, to łamanie stereotypów. Kobiecy pierwiastek jest obecny nie tylko w sztuce, ale też w polityce i samorządzie. To pokazuje, że ciężar roli kobiety przesuwa się ze stereotypów na działalność publiczną – ocenił burmistrz i dodał, że wystawy, które organizowane są w Centrum Kultury w Jędrzejowie przez cały rok, pokazują jak duża jest siła kobiet. – Dziś w wystawie bierze udział 41 artystek, ale myślę, że w kolejnych edycjach będzie ich przybywało. A prace są przepiękne – dodał Marcin Piszczek.

Na wystawie „Kobiecualność” swoje prace prezentują: Anita Łukasik, Jadwiga Rudnicka, Monika Struzik, Barbara Kaczmarczyk, Basia Sipa, Ilona Oczkowicz, Anna Barańska, Karolina Barańska, Agnieszka Bednarz, Monika Wnuk, Ewelina Żychlińska, Marta Maciantowicz, Justyna Maciantowicz, Sandra Maciantowicz, Magdalena Domańska, Beata Rodzyńska, Urszula Lubczyńska-Gładka, Alicja Pasieka, Marta Kiedos, Anna Adamczyk, Maria Dudkiewicz, Justyna Pośpiech, Ewa Kowalska, Irena Ogonek, Edyta Stępień, Ewa Plich, Sylwia Gajos, Ewa Sepioło-Krełowska, Grażyna Jończy, Zofia Słuszniak-Fabjańska, Alicja Parzygnat, Tamara Maj, Beata Borek, Anna Ewa Kosińska, Agata Tusień, Barbara Podgórska, Natalia Bafia, Natalia Kwiecień, Małgorzata Binkiewicz, Barbara Wnuk-Spirowska.

Wernisaż muzycznie oprawili: Barbara Sipa, Sebastian Sipa, Ewa Gawęda, Jan Głogowski. Autorski wiersz o kobietach recytowała Iwona Jeżewska.

Zobacz zdjęcia z wernisażu:


Źródło: ECHO-DNIA