Jawor u źródeł kultury

Źródło: www.radio.kielce.pl


Jawor u źródeł kultury. Poznaliśmy laureatów konkursu Radia Kielce

W Parku Etnograficznym w Tokarni ogłoszono zwycięzców tegorocznego konkursu Jawor u źródeł kultury organizowanego przez Radio Kielce.

20.06.2021. Tokarnia. Jawor u źródeł kultury. Wręczenie nagród. Na zdjęciu (w środku): Jadwiga Brzoza, która odebrała nagrodę w imieniu Wiesławy Kulińskiej – laureatki w kategorii Animator Kultury oraz Krzysztof Słoń – senator PiS (z lewej) i Krzysztof Lipiec – poseł PiS (z prawej) Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

 

20.06.2021. Tokarnia. Jawor u źródeł kultury. Wręczenie nagród. Na zdjęciu: Włodzimierz Ciszek – laureat w kategorii Rękodzieło i Sztuka Ludowa (trzeci od prawej) oraz Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Lucyna Gozdek – artystka, Kazimierz Gołojuch – poseł PiS

 

W tym roku nagrody przyznaliśmy w pięciu kategoriach. W kategorii solista lub instrumentalista zwyciężył Dariusz Adamczyk. Najlepszą kapelą ludową 2020 roku została Kapela Ludowa w Rykoszynie, a zespołem folklorystycznym Zespół Folklorystyczny Jaworzanki. Jak przyznała jego kierownik Grażyna Grudziecka, ta nagroda to dla nich potwierdzenie, że ich praca ma sens i jest doceniana przez inne osoby.

– Świetnie się złożyło, że udało nam się wygrać ten konkurs. Jego nazwa nawiązuje przecież do naszego miejsca pochodzenia, Jaworzanki, które się wywodzą z miejscowości zza jaworzańskiej góry, u cieku wodnego Jawor. Musiało to kiedyś nastąpić i bardzo się cieszymy z tej głównej nagrody – dodała Grażyna Grudziecka.

Z kolei w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa ?Jawor? trafił do rąk Włodzimierza Ciszka, a animatorem kultury roku 2020 została Wiesława Kulińska. 

Jury postanowiło także uhonorować pamiątkowymi dyplomami Dziecięcy Zespół Ludowy Rakowskie Fijołecki za całokształt działalności.

Z tej nagrody cieszy się artystka z zespołu, 13-letnia Julia oraz kierownik grupy Magdalena Wojsa.

– W zespole jestem już od czterech lat i bardzo mi się podoba taka ludowa muzyka. Tym bardziej cieszę się, że innym to co robimy też się podoba – powiedziała Julka.

Magdalena Wojsa przyznała, że to już kolejny sukces zespołu, ale pokazujący, że to co robią ma sens.

Pamiątkowy dyplom otrzymał również Jerzy Kopeć.

 

WYNIKI KONKURSU JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY 2021

NAGRODY JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY ZA DZIAŁALNOŚĆ W 2020 ROKU OTRZYMALI:

Solista lub Instrumentalista: Dariusz Adamczyk

Zespoły Folklorystyczne: Zespół Folklorystyczny Jaworzanki

Kapele Ludowe: Kapela Ludowa w Rykoszynie

Rękodzieło i Sztuka Ludowa: Włodzimierz Ciszek

Animator Kultury: Wiesława Kulińska

PAMIĄTKOWYMI DYPLOMAMI UHONOROWANO:

Jerzego Kopcia oraz Dziecięcy Zespół Ludowy Rakowskie Fijołecki – za całokształt działalności.

Post Author: Tomasz Osiński