Kompania Artystyczna Strych Dziadka Hieronima skupia się na przygotowywaniu programów poetycko – muzycznych, spektakli poetyckich, wieczorów kabaretowych.
Szczególny nacisk kładzie na pracę z „żywym słowem”, nad jego interpretacją i dążeniem do osiągnięcia najwyższego poziomu. Formacja skupia młodzież licealną i studentów.
Strych Dziadka Hieronima działa nie przerwanie od 1993 roku. W przeciągu tych lat zrealizował bardzo wiele programów i widowisk m.in.:
- „Krynica wciąż milczy” do tekstów Adama Ziemianina
- „Pasja według Obywatela„
- „poetyckie medytacje Wielkopostne„
- „Nadziei Amatorski Zespół„
- „Opowieść za dwie kopiejki” oparte na twórczości poetów i bardów rosyjskich
- „Nie ma już tych miasteczek” spektakl o tematyce żydowskiej
- „Krakuliambro” twórczość K. I Gałczyńskiego.
Historia Strychu Dziadka Hieronima.
Pierwszy program Strychu odbył się w październiku 1993 r. Głównym założeniem było tworzenie programów artystycznych prezentowanych na kameralnych spotkaniach. Repertuar przedstawiał: poezje, piosenkę literacką czy satyrę. Wszystko oparte na najlepszych wzorcach tj: Piwnica pod Baranami, Kabaret Dudek, Starsi Panowie…
„Strychowi artyści” tworzyli programy z wykorzystaniem swojej oryginalnej twórczości i nieszablonowego spojrzenia, które miało duży wpływ na świeżość interpretacji, czasami mocno zakurzonych tekstów…
A skąd nazwa ’Strych Dziadka Hieronima’?
Strych u dziadka, to miejsce gdzie często z wypiekami na twarzy buszowaliśmy w dzieciństwie, odkrywając na pozór nikomu nie potrzebne przedmioty. W przeciwieństwie do tysiąca drobiazgów zalewających nas dzisiaj, dziadkowe bibeloty, posiadały jednak coś więcej – duszę!
Sam zaś dziadek Hieronim to postać tajemnicza, posiadająca dobre maniery lecz nieco zwariowana. I taka właśnie jest ’Strychowa Kompania’. Sięga po klasykę, pieczołowicie ją odkurza i prezentuje publiczności w najlepszym stylu – tak jak życzyłby sobie tego Dziadek Hieronim.
Dziś po kilkunastu latach jest tak samo, z tym że młodzi artyści są już bardziej świadomi warsztatu aktorskiego i wokalnego. Biorą udział w regularnych warsztatach, uczą się dykcji, prawidłowego oddechu, spojrzenia, ruchu scenicznego oraz prawidłowej interpretacji.
Kiedy przygotowują nowy spektakl dokładnie poznają epokę, historię twórców tekstów, wierszy, piosenek czy monologów składających się na program. Wszystko po to, aby uniknąć banalności i stereotypu podczas odgrywania swojej roli. Młodzi artyści doskonale odnajdują się w granych przez siebie rolach o czym świadczyć może fakt, iż ’Strych’ od lat posiada wierną publiczność, która mimo późnych godzin rozpoczęcia spektakli, zawsze przybywa licznie do Centrum Kultury w Jędrzejowie, śmiejąc się, zamyślając a czasem nawet roniąc łzę.
Każde ’strychowe’ przedsięwzięcie niesie ze sobą walory edukacyjne. Spektakle mają na celu, oprócz dostarczania rozrywki uczyć zarówno widza jak i aktora.
Chciałbym zachęcić ludzi młodych, wrażliwych, uczniów szkół średnich i studentów zainteresowanych aktorstwem aby spróbowali swoich sił i dołączyli do nas.
Zapraszam Ireneusz Ślusarczyk