EKS-tremum

Opiekun formacji – Sebastian Sipa.

Kontakt medialny i organizacyjny: Iwona Jeżewska.

kontakt: ekstremum.ck.jedrzejow@gmail.com

facebook: www.facebook.com/eks.tremum

 

Formacja Taneczna EKS-tremum powstała w październiku 2008r. Działa przy Jędrzejowskim Centrum Kultury. Formacja zrzesza utalentowaną i niezwykle żywiołową młodzież w wieku od 6 do 18 lat a nawet starszą, którą łączy pracowitość, sumienność i obowiązkowość, ale przede wszystkim zamiłowanie do tańca. Obecnie dzieci i młodzież pracują w dwóch grupach wiekowych EKS-tremum II (7-11 lat) oraz EKS-tremum I (12-18 lat).

Pierwszą choreograf grupy (lata 2008-2013) była Katarzyna Skrzyniarz, solistka i pedagog Kieleckiego Teatru Tańca. Dwa lata później do Pani Kasi dołączył Pan Tomek czyli Tomasz Pietrzykowski, tancerz, koryfej KTT oraz instruktor akrobatyki sportowej. Pani Kasia pracowała nad choreografią, wdrażała pomysły i ciekawe rozwiązania artystyczne, natomiast nad rozwojem i sprawnością ruchową tancerek i tancerzy czuwał Pan Tomek.

W latach 2013-2015 choreografem została młodziutka tancerka KTT Patrycja Wojtasik, specjalizująca się w stylu hip-hop, natomiast treningi akrobatyczne prowadziła Agnieszka Wójcik. Młodszą grupą opiekowała się Joanna Maciejczyk-Morańska – choreograf i instruktor tańców latino. W sezonie tanecznym 2015/2016 trenerem była Sylwana Mazur – choreograf i międzynarodowy sędzia IDO.

Obecnie choreografem grupy jest Kamil Zdańkowski – czynny tancerz Kieleckiego Teatru Tańca. EKS-tremum pracuje również w formie warsztatowej pod okiem najlepszych, a nawet sławnych instruktorów tańca. Grupę szkolił między innymi: Tomek Barański, Mateusz Pietrzak, Bartek Łącki.
Opiekunem Formacji w Centrum Kultury jest Sebastian Sipa, opiekunką w ramach działalności społecznej jest Iwona Jeżewska.

Dzięki pracy z tak utalentowanymi instruktorami, Formacja poznaje techniki różnych form tanecznych, czasem bardzo od siebie odległych, m.in.: jazz, modern jazz, lyrical jazz, broadway jazz, hip-hop, cheer, taniec współczesny i nowoczesny, tańce latynoamerykańskie. To owocuje dużą ilością sukcesów i nagród na przeglądach, konkursach, festiwalach nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej.

Formacja rywalizuje z zespołami tanecznymi z całej Polski i świata, zarówno z amatorskimi, jak i szkołami oraz profesjonalnymi ośrodkami tańca. EKS-tremum może poszczycić się wieloma sukcesami i osiągnięciami w kraju. Oprócz licznych miejsc na podium, wyróżnień, nagród i kwalifikacji Formacja zdobyła m.in.: I miejsce na Festiwalu "Tańcząc w jasnościach" w Tarnowskich Górach oraz I miejsce w Konfrontacjach Tanecznych WDK w Kielcach (2013), Złotą Jodłę 41 Festiwalu Harcerskiego w Kielcach (2014), dwa tytuły Mistrza Polski w kat hip-hop oraz jazz zespoły senior 14-29 lat, Grand Prix IV Otwartego Turnieju w Pińczowie w 2016r.

Do największych osiągnięć grupy należą bardzo wysokie lokaty w krajowych eliminacjach DWC w Krakowie i zakwalifikowanie się do finału Międzynarodowych Mistrzostw Świata Dance World Cup w latach 2012, 2013 i 2015 oraz zajęcie trzykrotnie VIII miejsca w światowym finale DWC – w austriackim Villach w 2012r.,w angielskim Brighton w 2013r, a także w rumuńskim Bukareszcie w 2015r.

W roku 2016 FT EKS-tremum próbowała sił w całkowicie nowej dziedzinie tańca – cheer. Zdobywając tytuł viceMistrza Polski w kat. "Freestyle pom" zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy i brała udział w Turnieju European Cheerleading Championships, który odbył się w Wiedniu, w Austrii.

Zespól nie tylko rywalizuje i walczy o najwyższe lokaty, rozsławiając nasze miasto, ale także uświetnia swoimi występami wiele imprez okolicznościowych zarówno tych, organizowanych przez Centrum Kultury i miasto Jędrzejów np. Dni Jędrzejowa, Piknik nad Zalewem, WOŚP, jak i na zaproszenie różnych instytucji krajowych i międzynarodowych. Grupa EKS-tremum I reprezentowała Jędrzejów w trakcie obchodów 800-lecia powstania miasta Reichenbach in Vogtland w Niemczech w 2012r a także 25 rocznicy zjednoczenia Niemiec w 2015r, gdzie wzbudziła podziw i otrzymała wiele gratulacji i życzeń.

Formacja od lat wspiera wiele ważnych dla miasta i mieszkańców inicjatyw, takich jak: WOŚP, Szlachetną paczkę, Jędrzejowską Ligę Futsalu, charytatywnie bierze udział w piknikach, festynach połączonych ze zbiórkami pieniężnymi na ważne cele, tym samym wspierając np. Fundację Miśka Zdziśka, realizację filmu Jakuba Grada "Ostatnia szansa" itp.

Działalność zespołu została dostrzeżona i doceniona przez władze miasta. W roku 2013 Formacja została uhonorowana statuetką "Jędrzejowianin Roku 2013" w dziedzinie artystycznej.


Bogata i szeroka działalność Formacji, liczne sukcesy, nagrody i wyróżnienia okupione są ciężką pracą, wielogodzinnymi treningami, wieloma wyrzeczeniami na co dzień.

Tancerki i tancerze zwykle ćwiczą 2 razy w tygodniu, czasem muszą spotykać się częściej. Bywa ciężko, ale dzieci i młodzież robi to, co kocha, nie zważa na trudy, co przekłada się na efekty w postaci wielu udanych choreografii, wyróżnianych i nagradzanych nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Jak sami mówią … "taniec to ich życie".

 

 

Artykuły z prasy