Osoba niezwykła, którą trzeba wspominać

W Centrum Kultury miał miejsce wernisaż wystawy prac zmarłego w grudniu 2019 r. Kazimierza Witolda Kieliana, artysty pochodzącego z Jędrzejowa.

Kazimierz Witold Kielian był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie i nauczycielem w Liceum Plastycznym w Kielcach. Pomysł zorganizowania wystawy wyszedł od Moniki Blicharskiej, jego uczennicy.

? Profesor uczył mnie przez ostatnie trzy lata swojego życia. Darzyłam go wielką sympatią, dużo opowiadała o dawnym Jędrzejowie. Nazywał mnie nawet swoją siostrą z Jędrzejowa. Kiedy dowiedziałam się, że w swoim rodzinnym mieście miał tylko jedną wystawę, tj. w 1998 r. w Muzeum im. Przypkowskich, zrobiło mi się bardzo przykro. Dlatego postanowiłam zaprezentować jego twórczość, bo wiele młodych osób nawet nie wie, że taki artysta stąd pochodził ? mówiła Monika Blicharska.

We wernisażu wzięło udział bardzo wiele osób, wśród nich byli uczniowie, koledzy i koleżanki z kieleckiego „plastyka”, rodzina, przyjaciela i znajomi. Jak podkreślił brat artysty Marek Kielian, jego brat od małego zdradzał zamiłowanie do malowania.

? Miał chyba pięć lat, wymalował w domu podłogi. To była pierwsza oznaka, że w tym małym człowieku drzemie duch twórczości. Malował także ściany i to nie raz ? mówił Marek Kielian.

Wśród uczestników wernisażu był także Stanisław Łabęcki, kolega z ławy szkolnej, zarówno z podstawówki, jak i liceum.

? Trzymaliśmy się razem. Kaziu miał uzdolnienia plastyczne i ja również, wybierałem się na architekturę. Popołudniami chodziliśmy razem na dodatkowe zajęcia, które odbywały się w Klubie Nauczyciela. Kazik był bardzo spokojny, bardzo ułożony, jak to się mówi akuratny. Utrzymywaliśmy kontakt dość długo, np. kiedy otrzymał zlecenie pomalowania kościoła w Brzezinach pod Morawicą. Ponieważ miał krótki termin, poprosił mnie, abym mu pomógł. Jego śmierć była dla mnie ogromnym szokiem ? wspominał Stanisław Łabęcki.

Na ekspozycji, która trwać będzie do końca września, prezentowane są 24 prace autorstwa Kazimierza W. Kieliana, które powstały w latach 1981-2019. Są obrazy w technice olejnej, akrylowej, a także grafika. Kuratorem wystawy jest Anita Łukasik, plastyczka z jędrzejowskiego Centrum Kultury.

Źródło: gazeta jędrzejowska | 08.16.2021 | Michał Ślusarek

Post Author: Tomasz Osiński