Vice Dyrektor Centrum Kultury Ireneusz Ślusarczyk od ponad 20 lat aktywnie tworzy i kreuje kulturę – jego dewizą we wszystkich działaniach kulturalnych jest słowo – SPOTKANIE.
W roku 1991 i 1992 jako lider założonego przez niego Kabaretu „Kosa Ostra” zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów w Chełmie.
W 1992 roku wziął udział w 29. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w koncercie DEBIUTY, gdzie na specjalne zaproszenie reżysera Krzysztofa Jaślara wykonał piosenkę „Remiza Song” z towarzyszeniem Orkiestry Zbigniewa Górnego.
W 1993 roku z inicjatywy Ireneusza Ślusarczyka powstała Kompania Artystyczna „Strych Dziadka Hieronima”, formacja parateatralna do dziś prezentująca swoje programy między innymi tradycyjnie już na Biennale „Cudze chwalicie swego nie znacie” w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Od 1996 do 2001 roku łączył pracę artystyczną z pracą pedagogiczną z osobami upośledzonymi umysłowo w WTZ w Jędrzejowie gdzie założył i był pierwszym instruktorem zespołu wokalno – instrumentalnego znanego dziś pod nazwą Grześki. Osoby niepełnosprawne są obecne w działaniach Ireneusza Ślusarczyka do dnia dzisiejszego, między innymi w powołanej do życia w 2003 roku grupie „Per Arte” przy Centrum Kultury w Jędrzejowie.
Jego prawdziwą pasją jest teatr. Jest autorem i reżyserem kilkudziesięciu widowisk i spektakli teatralnych. Do najważniejszych sam autor zalicza spektakl „Większy niż łza” na motywach twórczości Janusza Korczaka (grupa Per Arte, premiera 2004) „Nie ma już tych miasteczek” (Kompania Artystyczna Strych Dziadka Hieronima, premiera 2006), „Rop i Por czyli wyprawa po ukradzione łaty” spektakl dla dzieci (premiera 2007) oraz nowatorska adaptacja, „Igraszek z Diabłem” Jana Drdy (teatr CON TEXT premiera 2010) będąca jednocześnie reaktywacją tradycji teatru dramatycznego w Jędrzejowie.
W roku 2005 Ireneusz Ślusarczyk został laureatem Nagrody Centralnej oraz tytułu Instruktor Roku przyznawanej przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz kapitułę pod przewodnictwem Lecha Śliwonika, Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.