Stefan Wyczyński
Kapela powstała w 1935r., założycielem kapeli był brat Feliks Wyczyński. W okresie okupacji i po wojnie była to kapela rodzinna. Po tym okresie, kiedy bracia wyjechali do szkół muzycznych do Krakowa, inni do pracy, kapela dalej istniała, ale już członkami byli różni ludzie-kierownikiem był nadal brat Feliks. Ja (Stefan Wyczyński) wstąpiłem do kapeli w 1965r. jako solista. W 1968r. zdobyłem II nagrodę na przeglądach w Poznaniu. W 1971r. I nagrodę na Ogólnopolskim przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą. Po tym sukcesie kapeli zostaliśmy zaangażowani do Estrady Łódzkiej Filia Kielce przez 15 lat. (1972) Występowaliśmy w Polsce i za granicą, jak również braliśmy udział i dalej bierzemy w Buskich Spotkaniach z Folklorem. Wielokrotnie zdobywaliśmy I nagrodę. Ograliśmy setki wesel, zabaw i występów. Kilkanaście razy braliśmy udział w Centralnych Dożynkach. W 1980r. przejąłem kierownictwo w kapeli. Kapela ma bardzo różnorodny program. Napisałem mnóstwo tekstów – nagraliśmy 3 płyty- po 20 utworów, będzie nagrywana 4 płyta. Kapela jest na topie, wesoła i zdrowa- na każdej imprezie wystąpić gotowa – z programem kabaretowo-estradowo-ludowym.
Kontakt emai: jacekwyczynski@.wp.pl
Stefan Wyczyński jest solistą kapeli ludowej, którą w 1935 roku założył najstarszy brat Feliks Wyczyński. W 1980 roku przejął kierownictwo kapeli do chwili obecnej. Stefan Wyczyński jak i kapela są laureatami licznych festiwali i konkursów folklorystycznych np.; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Poznaniu, dwukrotnie I miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą, 3- krotnie I miejsca w Spotkaniach z Folklorem w Busku-Zdroju.
Przez 15 lat współpracował z Radiem Kielce -Estradą Łódzką jako Kabaret ?Sami sobie”, jest autorem około 300 tekstów piosenek. W 2010 roku zdobył I miejsce w Europejskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Busku oraz obchodził 60-lecie pracy artystycznej. Jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki. Na temat jego twórczości artystycznej ukazującej tradycje ludowe powstało 6 prac magisterskich, m.in. praca pana Bronisława Opałki – popularnej ?Pigwy”. Był bardzo aktywnie działającym radnym na rzecz społeczności lokalnej: prze 4 lata w Gromadzkiej Radzie Narodowej, 2 kadencje w Radzie Powiatowej, kadencja w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, działacz Kółek i Organizacji Rolniczych. Pracował z młodzieżą i społecznością lokalną tworząc chóry i kółka aktorskie, zachęcając do pracy na rzecz swojej miejscowości. Był także aktywnym działaczem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubczy.
Był odznaczony: Zasłużony Działacz Kultury, Tysiąclecie Państwa Polskiego, Za Zasługi dla Kielecczyzny, Srebrny i Złoty Krzyż, Krzyż Kawalerski, Świętokrzyska Nagroda Kultury Urzędu Marszałkowskiego i inne. W ostatnim roku wydał trzy płyty około 60 utworów chcąc ocalić od zapomnienia melodie i teksty ludowe. Występując na terenie całej Polski promuje świętokrzyską kulturę ludową oraz Gminę Wodzisław.
Utwory Stefana Wyczyńskiego dostępne tu…
Galeria
Artykuły z gazet