Wręczono statuetki Jędrzejowianin Roku 2022. Poznajcie sześciu tegorocznych laureatów.

W sobotę, 18 lutego, w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyła się gala wręczenia statuetek Jędrzejowianin Roku 2022. Kapituła przyznała statuetki w czterech kategoriach. Wręczono je na uroczystościach Święta Miasta Sprawdźcie kto został Jędrzejowianinem Roku 2022.

Jędrzejowianie Roku 2022

Laureatami tytułu Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie społecznej zostali Marek Godlewski oraz Tomasz Gawroński.

Marek Godlewski – z powodu jego zamiłowania do historii i szerokiej wiedzy w tym zakresie określany jest mianem Kustosza Pamięci. Jest regionalistą, pasjonatem historii, a przede wszystkim historii lokalnej. Pierwszym krokiem do realizacji pasji historycznych pana Marka Godlewskiego była inwentaryzacja mogił wojennych na terenie miasta i gminy Jędrzejów. Mając wykaz takich miejsc, zainicjował akcję sprzątania grobów oraz upamiętnienia spoczywających w nich osób. Na jego apel w akcjach sprzątania grobów bierze udział młodzież szkolna z terenu miasta i gminy, mieszkańcy Jędrzejowa oraz przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji. Chętnie włącza się także w organizację różnych uroczystości.

Swoją działalność opiera między innymi na prowadzeniu prelekcji dla młodzieży szkolnej z zakresu historii regionalnej.

Tomasz Gawroński – od lat jest jednym z najlepszych niesłyszących sportowców w Polsce. W roku 2022 ukoronowaniem jego kariery sportowej było zdobycie srebrnego medalu na letnich Igrzyskach Olimpijskich Niesłyszących w Brazylii. Zdobył również dwa srebrne medale w mistrzostwach Polski. Tomasz wspiera także corocznie liczne aukcje charytatywne oferując swoje trofea sportowe i prace plastyczne. Udziela się w akcjach i zbiórkach charytatywnych.

– Jestem zaszczycony. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Postaram się godnie dalej reprezentować nasze miasto. Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję

– powiedział z uśmiechem laureat wyróżnienia Tomasz Gawroński.

Laureatem tytułu Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie artystycznej został Kazimierz Nowiński.

Kazimierz Nowiński – kierownik Jędrzejowskiego Chóry Miejskiego. Jędrzejowski Chór został założony we wrześniu 2013 roku. Jest chórem mieszanym, działającym pod egidą Jędrzejowskiego Towarzystwa Muzycznego z siedzibą w Centrum Kultury w Jędrzejowie. Składa się z osób różnych profesji, których połączyła pasja wspólnego śpiewania.

W ubiegłym roku Jędrzejowskie Towarzystwo Muzyczne pod kierownictwem Kazimierza Nowińskiego było pomysłodawcą i organizatorem wzruszającej mszy wielkanocnej w obrządku wschodnim w miejscowym kościele z udziałem grekokatolickiego księdza dla bardzo licznej grupy uchodźców z Ukrainy.

– Dziękujemy serdecznie kapitule, ta nagroda tak naprawdę jest dla Chóru. Chciałem także bardzo podziękować władzom miasta, które nas od samego początku bardzo wspierają. Szczególnie chcę podziękować panu burmistrzowi, który od początku jest z nami na dobre i na złe. Zdradzę szanownemu Państwu, że gdy zastanawialiśmy się nad nazwą naszego chóru padła taka propozycja by nazwać nasz chór tytułem „Piszczki”, ale niestety w głosowaniu ta nazwa nie wygrała i zostaliśmy „Jędrzejowskim Chórem Miejskim”. Ta nagroda to dla nas wielki splendor oraz zobowiązanie dla nas by starać się jeszcze bardziej. Myślę, że przed nami jest jeszcze wiele. Dziękuję jeszcze raz, jesteście wspaniali!

– mówił laureat w dziedzinie artystycznej Kazimierz Nowiński.

Laureatem tytułu Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie rolniczej został Dariusz Mróz.

Dariusz Mróz – jest mieszkańcem Chwaścic. W roku 1996 przejął od rodziców gospodarstwo rolne o powierzchni 14 hektarów. Od roku 1997 prowadzi je wraz z żoną. Gospodarstwo ciągle jest systematycznie powiększane. Obecnie państwo Mróz posiadają 98 hektarów ziemi, na których uprawiają jęczmień, pszenicę, pszenżyto oraz żyto. Zboże w całości przetwarzane jest na paszę dla trzody, którą hodują. Ich hodowla liczy 120 loch w cyklu zamkniętym. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i nowoczesne. Zwierzęta chowane są systemie bezściółkowym. Właściciele gospodarstwa pozyskali dotacje unijne z których udało się zakupić wiele niezbędnych maszyn i urządzeń.

Laureatami tytułu Jędrzejowianin Roku 2022 w dziedzinie gospodarczej zostali Grzegorz Majchrowski i Krzysztof Majchrowski.

Grzegorz i Krzysztof Majchrowscy – właściciele firmy „TIGMA-BUD”  jednej ze spółek należących do TIGMA Group. TIGMA-BUD jest wśród nich wiodącą spółką, zajmująca się od kilkunastu lat kompleksową realizacją inwestycji budowlanych: wykonaniem, jak również projektowaniem oraz obsługą i nadzorem inwestycji.

Firma działa bardzo prężnie na rynku jędrzejowskim gdzie w ciągu ostatnich kilku lat zrealizowała szereg inwestycji jak: budowa Galerii Sekunda, Centrum Komunikacyjnego, stacji benzynowej Vanoil, kompleksu myjni i warsztatów Karcher & QService, siedziby i budynku produkcyjnego firmy Oknoram w specjalnej strefie ekonomicznej Jędrzejów oraz gros inwestycji dla firmy Vanstar – między innymi nowoczesne centrum logistyczne, czy laboratorium powłok polimerowych oraz wiele innych. Wszystkie te inwestycje miały niewątpliwy wpływ gospodarkę gminy głównie poprzez powstanie wielu nowych miejsc pracy, jak również poprawę estetyki miasta. Niebagatelne znaczenie miało również wybudowanie kilkuset nowych mieszkań w Jędrzejowie, które zostały zakupione zarówno przez rodzimych jędrzejowian jak również spowodowało napływ nowych mieszkańców do miasta.

Więcej informacji o laureatach możecie znaleźć w naszej galerii:

W składzie tegorocznej kapituły konkursowej znaleźli się: Robert Kruk – przewodniczący kapituły oraz członkowie kapituły: Karolina Jarosz, Teodor Kot, Łukasz Skrzypczak, Łukasz Stanek, Jan Ziębiński i Marian Zimoch.

Podczas uroczystości z okazji Święta Miasta Jędrzejowa w 752. rocznicę nadania miastu praw miejskich przypomniano długą historię miasta, dano piękny występ teatralno-muzyczny „Cóż bez miłości wart jest świat” oraz przeprowadzono licytacje na rzecz 12-letniego Radosława Toborka z Jędrzejowa chorującego na ostrą białaczkę limfoblastyczną.


Źródło: ECHO-DNIA