Nauka gry na gitarze

nauka gry na gitarze

nauka gry na gitarze

 

Zajęcia nauka gry na gitarze i ukulele dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Instruktor: Jakub Wojtasik

Sala nr 18 (I piętro)

Zajęcia odbywają się:

Środy:

 • 16:00 grupa I
 • 16:45 grupa II
 • 17:15 grupa III

Czwartki

 • 16:00 grupa IV
 • 16:45 grupa V
 • 17:30 grupa VI

Mimo, że nauczyć się grać na gitarze można w każdym wieku, najlepsze efekty przynosi rozpoczęcie nauki we wczesnym dzieciństwie. Na początku należy uświadomić zarówno sobie, jak i dzieciom, że nauka gry na gitarze wymaga poświęcenia. Nawet 'wrodzone zdolności’ czy talent, nie są gwarantem sukcesu.

Aby dzieci czerpały pozytywne korzyści z nauki gry na gitarze, należy umiejętnie prowadzić z nimi zajęcia. Dobry nauczyciel musi zaszczepić w dzieciach miłość do muzyki, pokazać im piękno jakie tkwi w grze na instrumencie – wtedy uczniowie nie będą potrzebowali zachęty by uczestniczyć w zajęciach.

Nie możemy też oczekiwać od dzieci więcej niż pozwalają na to ich możliwości. Tutaj także istotna jest rola nauczyciela, ale i rodzica. Pedagog musi odpowiednio dostosować oczekiwania do potencjału uczniów. Natomiast rodzice powinni wspierać swoje dzieci i chwalić je nawet za małe postępy. Nie mówcie swojemu dziecku: 'Fajnie, że nauczyłeś się dwóch rzeczy, ale mógłbyś nauczyć się czterech’. To jest naprawdę zniechęcające. Nie oczekujcie, że dziecko po tygodniu, czy nawet miesiącu nauki, zagra całą melodię. Bądźcie dla niego cierpliwi i wyrozumiali. Każdy uczeń ma swoje tempo i prędzej czy później spełni oczekiwania.

Ważna jest dobra komunikacja rodziców z nauczycielem. Rodzice dobrze znają swoje dzieci, mogą więc podpowiedzieć nauczycielowi, jakie triki może zastosować, by odpowiednio stymulować ucznia na zajęciach. Natomiast nauczyciel powinien być zorientowany w fazach rozwoju muzycznego dziecka.

Uczniowie potrzebują jednak najwięcej wsparcia i motywacji ze strony rodziców. Rodzice muszą okazać chęć pomocy w trudnych chwilach, najlepiej poprzez szczerą rozmowę. Nieraz wystarczy wysłuchać dzieci. Często jest to najlepsza możliwość dla młodszych by nie poddać się zniechęceniu.

Co możesz zrobić jako rodzic, by twoja pociecha pokochała grę na gitarze?

 1. Decyzja o podjęciu nauki gry na instrumencie, musi być dobrze przemyślana;
 2. Postanowienie o kursie gry na gitarze dla dzieci, musi zapaść za obopólną zgodą!
 3. Jeśli taka decyzja już zapadnie, należy zastanowić się czy chcemy wychować profesjonalnego gitarzystę, czy nie wiążemy z dzieckiem kariery muzycznej;
 4. Musimy być świadomi oraz uświadomić nasze pociechy, że gra na gitarze to nie tylko fajna zabawa, ale również duża odpowiedzialność, wymagająca poświęcenia i dyscypliny;
 5. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego nauczyciela;
 6. Jeśli to się uda należy we współpracy z nauczycielem dbać o budowanie motywacji wewnętrznej;
 7. A gdy dzieci przechodzą kryzys, należy okazać im swoje wsparcie, poprzez cierpliwe wysłuchanie ich problemów;

Nauka gry na gitarze to ciężka praca, nie tylko dla dzieci, ale dla nauczyciela i rodziców. Jednak naprawdę warto się tego podjąć, aby móc zobaczyć błysk szczęścia w oczach swego dziecka, gdy bierze instrument do ręki.

 

Regulamin zajęć gry na gitarze do pobrania poniżej