„Igraszki z diabłem” w Teatrze CON TEXT w Jędrzejowie

Już 18 lutego 2011r. premiera nowego spektaklu Teatru CON TEXT pt. „Igraszki z diabłem”. Rozmowa z reżyserem spektaklu Ireneuszem Ślusarczykiem.

Już 18 lutego 2011 r. na deskach jędrzejowskiego Centrum Kultury odbędzie się premiera sztuki Jana Drdy pt. „Igraszki z diabłem” w reżyserii Ireneusza Ślusarczyka, przygotowanej przez amatorski teatr CON TEXT. Miałem przyjemność być na jednej z prób i przy okazji zadać panu Ireneuszowi kilka pytań.

Panie Ireneuszu, 18 lutego premiera nowego spektaklu w pana reżyserii. Skąd pomysł, żeby to były ?Igraszki z diabłem??

Do tej pory zajmowaliśmy się bardziej poważnymi rzeczami. Ostatni nasz spektakl pt. „Karakuliambro” (de facto było to widowisko poetycko-muzyczne) głównie opierał się na kolażu tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Kabaretu Zielona Gęś. Po oddaniu do użytku gruntownie wyremontowanego budynku Centrum Kultury postanowiliśmy wraz z dyrekcją zrobić coś prostszego, lecz większego i bardziej zaawansowanego technologicznie niż do tej pory, no i najlepiej komedię. Postawiliśmy na „Igraszki z Diabłem” – baśń sceniczną przedstawioną w konwencji komediowej, której autorem jest wspaniały czeski dramaturg i prozaik Jan Drda.

Doszły mnie słuchy, że w tym spektaklu zagra także zawodowa aktorka rodem z Jędrzejowa
Magdalena Waligórska, znana między innymi z roli Wioletki w serialu „Ranczo”. Czy to prawda?

Tak, to prawda, Magda zagra jedną z głównych ról – Królewnę Disperandę – ale muszę sprostować, ponieważ nie jest jedynym zawodowym aktorem, który z nami gra. Jest także Artur Słaboń, absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, obecnie aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który wcieli się w rolę diabła Lucjusza i wnosi bardzo wiele w rozwój spektaklu. Jest także Agata Sobota, aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, lecz ona zajmuje się sprawami czysto teoretycznymi – bardzo mi pomaga w wielu sprawach, opiniuje moje pomysły.

Czy zawodowi aktorzy nie odczuwają pewnego dyskomfortu, że pracują z amatorami?

Nie. Nie spotkałem się do tej pory z czymś takim. Wręcz przeciwnie – aktorzy bardzo sobie chwalą i cenią współpracę z nami, amatorami. Zresztą w wypowiedzi dla Internetowej Telewizji Jędrzejów pan Artur Słaboń zapytany o to stwierdził, że „taka praca poziomem nie różni się zbyt wiele od pracy zawodowego teatru, przy czym tu, w tym miejscu, w tej grupie, wszyscy robią to z czystej chęci i jest jeszcze większa zabawa”.

Po „Strychu Dziadka Hieronima” przyszedł teraz czas na Teatr CON TEXT. Skąd ta nazwa i dlaczego spektakl nie mógł powstać pod marką „Strychu”?

W „Igraszkach z diabłem” gra wielu aktorów Kompanii Artystycznej „Strych Dziadka Hieronima”. „Strych” nie „umarł”. „Strych” dalej działa i tworzy, ale w obsadzie spektaklu jest także wiele osób ze „Strychem” niewiązanych. Mamy np. kolegę Stanisława, który przyjeżdża do nas ze Świętochłowic i gra Pustelnika Scholastyka, mamy zawodowych aktorów, którzy wcześniej z nami nie współpracowali. Powstał po prostu nowy zespół, który trzeba było odpowiednio nazwać. Poza tym „Strych” przez lata działalności wyspecjalizował się w widowiskach poetycko-muzycznych i z tym chciałbym, aby był kojarzony.

A skąd nazwa teatru?

Z języka włoskiego „con” znaczy „z” (kimś, czymś), czyli teatr z tekstem, a jak z tekstem to wiadomo, że dramatyczny, choć wielu nazwa może kojarzyć się tylko z „kontekstem”.
„Igraszki z diabłem” miały już wiele adaptacji. Czy ta będzie w jakiś sposób związana z którąś z poprzednich? Wzorował się pan na jakiejś?

Zgadza się, tych adaptacji było naprawdę mnóstwo, ale nasza będzie zupełnie inna, wręcz uwspółcześniona. Stawiamy na minimum scenografii, większość walorów chcemy wydobyć światłem, dźwiękiem, kostiumem, rekwizytem, nowinkami technologicznymi, no i relacje pomiędzy bohaterami będą troszkę inne niż zakładał autor sztuki. Mam nadzieję, że się nam uda, ale to już sami Państwo ocenią.

To jeszcze raz, kiedy premiera?

Premiera spektaklu odbędzie się 18 lutego 2011 r. w Centrum Kultury w Jędrzejowie, godzina jeszcze nie jest znana, tak samo jak to, czy będzie wstęp wolny, czy będzie to impreza tylko dla zaproszonych gości. Natomiast już teraz mam przyjemność Państwa zaprosić na 20 lutego 2011 r. na spektakl tzw. biletowany – cena jak i godzina też nie są jeszcze ustalona.

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę powodzenia.

Nagranie z próby spektaklu „Igraszki z diabłem”

 
 

Post Author: Ireneusz Ślusarczyk

Ireneusz Ślusarczyk - długoletni instruktor teatralny, animator kultury, laureat nagrody oraz posiadacz tytułu Instruktor Roku 2005 przyznanego przez pod Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Laureat narody i tytułu Instruktor Roku Województwa Świętokrzyskiego2005 przyznanej przez Świętokrzyski Zarząd Towarzystwa Kultury Teatralnej. Laureat Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2013. Laureat Złotego Gryfa w dziedzinie Edukacja I Kultura 2012. Laureat tytułu Jędrzejowianin Roku w kategorii artystycznej 2006, reżyser widowisk i spektakli teatralnych, autor piosenek. Twórca formacji parateatralnych Kompania Artystyczna Strych Dziadka Hieronima, Teatr Off , Per Arte oraz Teatr Con Text.