Ryszard Kasperek

Urodził się w Kielcach. Tam też zdobył edukację plastyczną. W roku 1970 ukończył Państwowe Liceum Technik Sztuk Plastycznych. Od 1975 r. mieszka w Jędrzejowie. W 1978 r. podejmuje pracę w Centrum Kultury w Jędrzejowie jako instruktor plastyk. Przez 26 lat uczestniczył w wielu plenerach ogólnopolskich, lokalnych i wielu wystawach.

A o malowaniu wyraża się tak… Maluję w plenerze i w pracowni. Obrazy utrzymane są w jednej tonacji na ogół wyciszone, czasem monochromatyczne. Ważna jest temperatura koloru i jego odcieni. W pracach pragnę odkrywać świat harmonijnego piękna, barw i przestrzeni. Lubię malować obrazy, które pobudzają wyobraźnię, uczą patrzeć wnikliwiej na otoczenie. Dostrzegać w zwykłym pejzażu niepowtarzalności upływu czasu, urodę natury. Natura zawsze jest piękna, trzeba tylko umieć patrzeć, podpowiada nam jak dostrzegać niezwykłość, niepowtarzalność w tym co pozornie zwykłe i nie godne uwagi. Nie potrzeba nieraz żadnego przysposobienia, aby dostrzec wibrujące światło w konarach drzew, aby zauważyć gatunki śnieżnej bieli wypełniającej przestrzeń. Do tej pory wiele tych prac znalazło swoje miejsce w kraju i za granicą tj. USA, Kanada, Szwecja, Niemcy, itd.

Uczestniczył m.in. w wystawach: „Nad wodami Nidy i Wiernej Rzeki” w Centrum Kultury w Busku Zdroju, „Nad Nidą” w zamku Dersław w Busku Zdroju, „Ziemia jędrzejowska i jej piękno” w Jędrzejowie, w XX Przeglądzie plastyki „Ponidzie 2005” w galerii BWA, „Zielona” w Busku Zdrój, Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie.